Veni, vidi ... czyli o dostarczaniu danych.

SamedXML jest przystosowany do importu danych z innych systemów. Po otrzymaniu pliku w uzgodnionym formacie (txt, xls) klikam "Import świadczeń z IMS". Ilustracja 1:


Ukazuje się okienko impotu. Klikam przycisk "Pobierz dane".
Ilustracja 2:




Otwiera się okienko wyboru pliku importu. Pliki najlepiej umieszczać w predefiniowanym katalogu input/ims gdyż okienko wyboru plików automatycznie otwiera się w tym katalogu. Celem jest oszczędność czasu i unikanie bałaganu. Po wczytaniu pliku można go przenieść do archiwalnego podkatalogu o nazwie roku.
Ilustracja 3:



Po wybraniu pliku, dane zostają wczytane do arkusza na ekranie. Mogę teraz przejrzeć je. Najbardziej interesuje mnie kolumna "Walidacja", gdyż w niej zawarte są informacje o błędach w danych. Niestety prawdą jest, że dostawcy oprogramowania niechętnie wprowadzają ścisłe sprawdzanie danych, które trafiają gdzieś tam do innych systemów.
Z kolumny "Walidacja" dowiaduję się, czy są błędy w PESELach, NPWZtach, albo czy nie ma podwójnie wprowadzonych świadczeń.
Ilustracja 4:


Błędne dane, poprawione w arkuszu, muszą mieć pustą wartość w kolumnie "Walidacja", bo w przeciwnym razie nie zostaną zaimportowane.
Gdy dane w arkuszu są prawidłowe klikam przycisk "Zapisz plik". Po chwili ukazuje się zmieniony arkusz z informacją o imporcie. Nowa kolumna "Info" zawiera status importu dla każdego świadczenia. Jeśli ten status jest "OK" to świadczenie zostało zaczytane. Jeśli status jest inny szukam przyczyny w kolumnie "Walidacja" lub "Rejestracja".
Ilustracja 5:


Po zaimportowaniu danych klikam przycisk "Zamknij okno" i przechodzę do eksportu danych statystycznych do oddział NFZ.

Za tydzień napiszę o ręcznym wprowadzaniu danych pacjentów do systemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz